Partner w biznesie

KONTAKT

bhp@elitesupport.pl

Tel. 48 602 889 875

 

 

Social Media

Kody QR są obecne w naszym życiu codziennym praktycznie wszędzie - najczęściej widzimy je na produktach, ale także w magazynach, sklepach czy przesyłkach pocztowych.

 

Generowanie kodów QR nie jest problemem - wystarczy w tym celu odnaleźć w sieci bezpłatny generator kodów QR - jak na przykład ten poniżej:

https://etechnologie.pl/generator-qr-kodow/

następnie wygenerować kod QR do strony internetowej, czy innego żądanego  elementu według poniższej listy:

i kod QR gotowy:

Odczytanie kodu jest równie proste . Wystarczy odnaleźć w aplikacjach skaner kodów QR i zainstalować na telefonie. A jest ich dostępnych dość sporo:

 

Gdzie w takim razie możemy wykorzystać kody QR w bezpieczeństwie i higienie pracy?

 

Jest wiele możliwych rozwiązań - przytoczę kilka z nich:

 

1) Awaria przemysłowa - wyciek substancji chemicznej - szybki dostęp do informacji na temat substancji jaka jest źródłem zagrożenia

 

W takiej sytuacji najważniejsza jest szybka reakcja oraz dostęp do istotnych informacji.

Jest powszechną normą i objętym obowiązkiem prawnym konieczność oznakowania pojemników z substancjami i mieszaninami chemicznymi poprzez zwroty bezpieczeństwa - jednakże w czasie wycieku chemicznego nie zawsze jest po pierwsze możliwość podejścia i odczytu z opakowania danych o zagrożeniu najczęściej pisanych małym druczkiem, po drugie każda sekunda poświęcona na odszukanie karty charakterystyki w segregatorze czy komputerze powoduje wydłużenie cennego czasu reakcji.

 

Co zatem można zrobić?

 

Jeżeli firma dysponuje tzw. intranetem - siecią wewnętrzną firmy można na danym serwerze skompletować karty charakterystyki substancji lub ich skrócone wersje. Do każdej z takiej karty charakterystyki można stworzyć kod QR, a następnie etykietę umieścić na opakowaniu substancji lub mieszaniny lub nawet wejściu do magazynu na liście substancji.

Umieszczając etykietę na opakowaniu należy pamiętać o tym, że etykieta ta może zostać zalana w trakcie standardowego użytkowani azatem należy ją odpowiednio powielić lub zabezpieczyć.

Przykładowo dla podchlorynu sodowego firmy Chempur - karta charakterystyki dostępna jest na stronie firmy - możemy stworzyć kod QR z linkiem do strony z kartą charakterystyki:

Umieszczenie takiej etykiety na opakowaniu lub wejściu do magazynu lub hali produkcyjnej oraz zaopatrzenie pracownika w odpowiedni sprzęt do jego odczytu jak na przykład telefon lub skaner może skutecznie obniżyć czas dostępu do kluczowych informacji.

 

2) Dokumentacja BHP - instrukcje BHP na stanowisku pracy

 

Są stanowiska pracy, gdzie dość ciężko umieścić instrukcje BHP - takim stanowiskiem pracy może być operator wózka widłowego. W kabinie wózka widłowego nie ma zbyt dużej przestrzeni na umieszczenie instrukcji BHP. Świetnym rozwiązaniem będzie tu naklejenie odpowiedniej etykiety z kodem QR (linkiem do instrukcji BHP).

 

3) Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego

Dobrym rozwiązaniem  wydaje się także być kod QR do Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu umieszczany przy planach ewakuacji lub sprzęcie gaśniczym.

Przy sprzęcie gaśniczym można by było pójść o krok dalej i podać kody QR do telefonów kontaktowych osób odpowiedzialnych za ewakuację oraz instrukcji obsługi sprzętu.

 

4) Lista osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy

Przy apteczkach może funkcjonować lista zawierająca kody QR jako kontakt telefoniczny. Poniżej skromy przykład jednoosobowej listy.. :)

Tu numer telefonu jest ukryty w kodzie QR, ale oczywiście nie należy rezygnować z podania konkretnego numeru obok kodu QR.

 

Zastosowań jest wiele jednakże ważne jest także przeszkolenie pracowników przy wdrożeniu takiej nowości oraz zapewnienie odpowiedniego sprzętu.

Autor: Małgorzata Kelner

 

 

 

Kody QR w służbie BHP